brülor

Brülör, yakıtın hava ile uygun oranda karıştırılarak tam olarak yakılmasını sağlayan cihazdır.

SIVI YAKITLI BRÜLÖR NEDİR?

Sıvı yakıtların yakılması için sis haline getirilip hava ile karıştırılması gerekir. Fuel oil çok az uçucu bir yakıt olduğundan ısıtılıp basınçlı olarak püskürtülmesi gerekmektedir. Fuel oil no.4 yakıt son noktada 90° C kadar, fuel oil no.6 yakıt son noktada 130° C kadar ısıtılmalıdır. Yakıtların püskürtülerek hava ile karıştırılmasını ve yakılmasını sağlayan araçlara “brülör” denir. Brülörlerde yakıt 15-25 bin basınçla ocak içine püskürtülmelidir. (Brülör imalatçısı firmanın tavsiye ettiği değere göre ayarlanmalıdır.) Yaklaşık olarak 1 kg fuel oil’ ı yakmak için 11 m³ hava gerekmektedir. Biz hava miktarını hava fanı hava girişinde bulunan klâpelerin açıklığını ayarlayarak istediğimiz miktarda tutarız.

GAZ YAKITLI BRÜLÖR NEDİR?

Doğal Gaz ve LPG ile çalışırlar. Brülörler en az kazanlar kadar önemli olup, kullanıcı tarafından en az bilinen elemanlardan biridir. Brülörün önemi; gazın yanarak ısıya dönüştüğü eleman olması nedeniyle verimleri ve çevreyi kirletip kirletmemesidir. Brülör kazan uyumunun iyi seçilmesi, brülörün ayar ve bakımı sarfiyat ve verimi önemli ölçüde etkiler. Brülör üflemeli, atmosferik, alevsiz ve çift yakıtlı olmak üzere dörde ayrılır.

1-)ARTMOSFERİK BRÜLÖR

Üflemeli brülörden ana farkı, havayı yanma odasına tabii olarak almasıdır. Bunlarda baca, yanma hücresi ve yakma havası uyumlu olmak zorundadır. Atmosferik brülörler ancak sınırlı ısıl kapasitelerde kullanılabilir.(300.000 kcal/h’e kadar.) Sessiz, çalışmaları, aşınacak parçanın olmaması, basit yapıları nedeniyle arıza ihtimalleri azdır.

2-)ALEVSİZ BRÜLÖR

Seramik Fiber yanma kafası dolayısıyla alevsiz yanma teknolojisine sahip bir brülördür. Yalnızca kendine özel kazanlarda kullanılabilir. Özel bir brülördür.

3-)ÇİFT YAKITLI BRÜLÖR

Hem fueloil hemde gaz yakabilen brülörler olup, gazın kesilmesi halinde fueloil ile çalışma imkanı sağlar. Kesintisiz çalışmak zorunda olan endüstriyel tesislerde tercih edilirler.

4-)ÜFLEMELİ BRÜLÖR

Bu brülörlerin en önemli özelliği yanma havasının bir fan vasıtasıyla cebri olarak gönderilmesidir. Üflemeli brülörler de yakma havasını sağlayan fan aynı zamanda yanma hücresinde oluşan karşı basıncı ve eğer varsa bacadaki dirençleri yenmeyi sağlar.

Bu brülörler:

350.000 kcal/h’e kadar tek veya çift kademe
350.0003.600.000 kcal/h’e kadar çift kademeli veya oransal
3.600.000 kcal/h üzerinde oransal kontrollüdür.

<alıntıdır>

BRÜLÖR ÜRETEN FİRMALAR;

Not: Firmaların Sayfasına Gitmek İçin Logosuna Tıklayınız.


ALARKO BRÜLÖR
ALFA LAVAL BRÜLÖR
BALTUR BRÜLÖR
BAYMAK BRÜLÖR
BRENSLER BRÜLÖR
BROX BRÜLÖR
BUDERUS BRÜLÖR
DOĞA BRÜLÖR
ELTERM BRÜLÖR
ERENSAN BRÜLÖR
GÖKÇE BRÜLÖR
ÖZTERM BRÜLÖR
RİELLO BRÜLÖR
SELNİKEL BRÜLÖR
ECOSTAR BRÜLÖR
ÜRET BRÜLÖR

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir