genlesme

Genleşme tankı ( imbisat deposu ) kombi, kazan, merkezi sistemler de ısınan sıcak su hacminin artması ile oluşan fazla suyun sistemde bulunan boru ve mekanik parçaların yüksek basınçtan zarar görmemesi için kullanılır.

Kapalı Genleşme Deposu

Isıtma tesisatında açık genleşme depoları, hem yerleştirme problemi hem de işletmedeki problemler dolayısıyla yerini kapalı genleşme depolarına bırakmaktadır. Kapalı genleşme deposu emniyet ventili ile birlikte kullanılır. Ayrıca manometre mutlaka bulunmalıdır. Kapalı genleşme depoları mebranlı veya daha büyük kapasitelerde gaz yastıklı olabilir. Kapalı genleşme kabı içeren sistemler otomatik kontrollü yanma sağlanan kazan kullanıldığı zaman mümkündür. Modern ısıtma sistemlerinde artık daha çok kapalı genleşme depoları kullanılmaktadır. Kapalı genleşme deposu üstünde basınçlı azot gazı bulunan bir diyafram içerir. Altındaki su genişleyince diyafram yukarı doğru açılır ve azot gazını sıkıştırır. Gaz tarafından sisteme uygulanan basınç biraz artar.

Açık Genleşme Deposu

Açık genleşme deposu atmosfere açık çalışır ve ısıtma tesisatında basıncın atmosfer basıncının üstüne çıkmasına engel olmaktadırlar. Genleşen su hacmini toplamak üzere dağıtma sisteminin en yüksek noktasından biraz daha yüksek noktaya genleşme deposu yerleştirilir. Kazanda genleşen su gidiş emniyet borusu vasıtasıyla genleşme deposunda depolanır. Tesisattaki su soğuduğu zaman tesisatın eksilen suyu dönüş emniyet borusu vasıtasıyla genleşme deposu tarafından tamamlanır. Genleşme deposu aynı zamanda sistemi atmosfere açtığından ısıtma tesisatındaki basıncın atmosfer basıncının üstüne çıkmasına engel olarak sistemin emniyetini sağlar. Havalık boruları genleşme deposundan atmosfere açılmak suretiyle sistemdeki hava tahliye edilir. Tesisatta bulunan her kazan için kapasitelerine göre ayrı ayrı genleşme deposu kullanılması tavsiye edilmektedir. Yani iki kazanı tek bir genleşme deposuna bağlamak doğru değildir. Her kazan ve genleşme deposu için gidiş ve dönüş emniyet boruları vardır. Bu emniyet boruları üzerine hiçbir kapayıcı vana konulmamalıdır.

<alıntıdır>

GENLEŞME TANKI ÜRETEN FİRMALAR;

Not: Firmaların Sayfasına Gitmek İçin Logosuna Tıklayınız.


ALARKO GENLEŞME TANKI
ALFEN GENLEŞME TANKI
BAYMAK GENLEŞME TANKI
ÇETİK ISI SANAYİ GENLEŞME TANKI
CRUWA GENLEŞME TANKI
EKİN ENDÜSTRİYEL GENLEŞME TANKI
ELTERM GENLEŞME TANKI
FLAMCO GENLEŞME TANKI
HİDROTANK GENLEŞME TANKI
KUBUŞ GENLEŞME TANKI
MAS DAF GENLEŞME TANKI
RES GENLEŞME TANKI
SUMAK GENLEŞME TANKI
WATES GENLEŞME TANKI
WENTA GENLEŞME TANKI

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir